Women in Finance: Odvaha v životě i profesi

31. července 2023
Nikdy jsme se nevezly. Uspěly jsme díky vlastní odvaze a pracovitosti, shodují se Michaela Bakala a Katarína Kohlmayer Rozhovor vedl a autorem textu je Jaroslav Kramer, Managing Partner obsahové platformy #FinŽeny.
Odvaha v životě i profesi, nastavování balancu i přístup mladé generace k oběma zmíněným hodnotám. I o tom mluvily v červencovém dílu podcastu Women in Finance úspěšné manažerky, které měly kuráž chopit se příležitostí, které je v životě potkaly. Pozvání přijaly předsedkyně správní rady Nadace Bakala Foundation Michaela Bakala a členka představenstva a finanční ředitelka skupiny KKCG Katarína Kohlmayer.
Již zmiňovaná odvaha Michaele Bakala v Česku chybí. A to i u lidí, u kterých by čekala, že budou umět argumentovat a stát si za svým názorem. Kde jí naopak otevřenost a výstup z komfortní zóny nechybí, je generace mladých lidí a zejména studentů, kterým pomáhá v rámci Nadace Bakala Foundation. „Potkávám ty nejchytřejší děti z naší země a to je největší optimismus, který se mi vlije do žil. V těchto lidech vidím naději a budoucnost,“ říká Michaela, kterou filantropická práce naplňuje.
Současně je ráda za všechny příležitosti a zkušenosti, které ji v životě potkaly. „Potkala jsem během života mnoho zajímavých lidí, dostala jsem mnoho zajímavých příležitostí a zpětně jsem ráda, že jsem si vyzkoušela víc rolí a pozic. Alespoň jsem zjistila, co mi nesedí, nebo v čem jsem uspěla a kde se můžu posunout dál,“ konstatuje předsedkyně správní rady Nadace Bakala Foundation.
Jak popisuje v podcastu Women in Finance, aktuálně by ráda zúročila své zkušenosti a vystudovala obor psychologie, aby mohla později lidem pomáhat i jako terapeut. A tak nastupuje na univerzitu v americké Kalifornii na denní studium.
Michaela Bakala a Katarína Kohlmayer v podcastu Women in Finance
Michaela Bakala a Katarína Kohlmayer v podcastu Women in Finance
Když vás práce baví, je to hobby
Ani Kataríně Kohlmayer není cizí schopnost být odvážná a jít do rizika. Když měla příležitost po škole vycestovat do zahraničí, aby se naučila anglicky, neváhala. Na své kariérní cestě potkala lidi s titulem MBA, kteří ji nasměrovali, aby se věnovala byznysu. A tak se rozhodla to zkusit a to jí otevřelo dveře k nové práci.
Katarína působila řadu let ve společnosti Morgan Stanley. Podle svých slov nemá potřebu zaměstnání často měnit, zejména když jí práce baví. „Když mám pocit, že jsem dobrá, mám v práci výdrž,“ říká s tím, že po 15 letech již chtěla zkusit něco jiného a instinktem si vybrala skupinu KKCG, kde je doposud.
Finanční ředitelka KKCG, jak přibližuje v podcastu Women in Finance, se vyznačuje velkou pracovitostí. „Kromě mateřské jsem vždy pracovala. Byla jsem šťastná za všechny příležitosti a bála jsem se, že když vyskočím z úspěšného zajetého vlaku kariéry, už nenaskočím zpátky,“ říká s tím, že ve výsledku až příliš mnoho času věnovala práci. „Ale když vás práce baví, tak je to vlastně i hobby,“ dodává. Vždy je třeba si to odpracovat
Podle Michaely Bakala je mladá generace citlivější na téma work-life balanc. „V dnešní době jsem trošku nervózní, že lidé by si chtěli hned ze startu života užívat. Že je nic v životě nebude bolet, že všechno půjde jednoduše, že jim vždy někdo pomůže. Ano, pomůžeme jim, ale očekává se od nich, že si to odpracují. Vždy to někdo totiž odpracovat musí. To se nestane jen tak,“ vysvětluje Michaela.
Ona sama si vždy najde čas zastavit se a podívat se na sebe a na situaci, ve které se nachází a analyzovat ji. „V rámci kariérní cesty mi šlo o to uspět v dané pozici, něco se naučit, odevzdat dobře odvedenou práci. Já ani Katarína jsme se nevezly. Nikdo to za nás neudělal, vše bylo na naší práci a zodpovědnosti. Stejně jako nutnost čelit kritice nebo neúspěchu,“ uzavírá Michaela Bakala.
Jaký neúspěch formoval na profesní cestě Michaelu Bakala a Katarínu Kohlmayer? V jaké oblasti se naposledy překonaly? A v čem jsou přísné? I o tom mluví v novém dílu Women in Finance.

Fotogalerie

Další články v médiích