V Praze vydávaný italský magazín
Progetto Reppublica Ceca připravil u příležitosti desátého výročí odchodu Václava Havla knihu složenou ze vzpomínek 18 Havlových přátel a nejbližších spolupracovníků. Kniha, nad níž převzala záštitu ambasáda Itálie a Italský kulturní institut, vznikla pod vedením talentovaného studenta Amedea Gaspariniho. Toho obdiv k Havlovi přivedl ze švýcarského Lugana až ke studiím mezinárodních vztahů v Praze.
Mezi osobnosti, které na Havla v knize vzpomínají, se vedle Karla Schwarzenberga, Michaela Žantovského či Madeleine Albright zařadil i Zdeněk Bakala. Ten se s Václavem Havlem osobně poprvé setkal až v roce 1992, znal a obdivoval jej ale již dávno před sametovou revolucí.
„Své dětství jsem strávil tím, že jsem sledoval, co se děje v undergroundu, pozoroval osudy těch lidí, poslouchal na kazetách jejich hudbu. Už tehdy pro mě byl Václav Havel symbolem něčeho nesmírně důležitého,“ uvádí v knize
Zdeněk Bakala. Jejich mnohaleté přátelství se promítlo třeba i v tom, že se Zdeňkovi dostalo jedinečné výsady vstoupit do Havlovy soukromé podkrovní pracovny, kde s ním pak pravidelně sedával a debatoval.
Při zmínce o Havlovi se Zdeňku Bakalovi vždy vybaví jeho až překvapivě hravá a veselá povaha, která byla při oficiálních příležitostech většinou skryta. Překvapovala a zároveň ho inspirovala také Havlova odvaha. „Jen si představte, že navzdory své zdaleka ne perfektní angličtině se dokázal postavit před americký Kongres a přednést řeč, kterou si všichni dodneška pamatují,“ říká Zdeněk Bakala. „Lidem také ukázal, jak velkou moc mají „bezmocní“, když spolupracují. To je jeho vlastně nejdůležitější odkaz. Moc bezmocných je to, co prezentoval jako filozofický koncept, co realizoval ve svém životě a myslím, že je to svým způsobem i největší myšlenka, která ho přežila. A tak či onak dodnes ovlivňuje naši filantropii.“
Kniha s názvem „Václav Havel. Ritratto a più voci dell’eroe della Rivoluzione di velluto“ (česky Václav Havel. Mnohovrstevnatý portrét hrdiny sametové revoluce) vedle rozhovorů s 18 osobnostmi obsahuje předmluvu spisovatele a novináře Sergia Tazzera. Vyšla v italštině s anglickým překladem a její distribuce je výhradně nekomerční – je k dostání zdarma například v Italském kulturním centru v Praze a obsahuje pobídku k charitativnímu daru pro vybrané organizace, které se zabývají činností v duchu bývalého disidenta a bojovníka za lidská práva.