Vítězky Achillových Dat ukázaly, jak Dr. Max mění lékárníky v obchodníky. Přihlášky do 9. ročníku kurzu se právě otevírají

15. dubna 2025
Obchod se zdravím: Jak síť Dr. Max ovládla farmaceutický trh a proměnila lékárníky v obchodníky. Vítězný tým osmého ročníku programu Achillova Data nadace Bakala Foundation se letos snažil přijít na kloub tomu, proč z českých ulic mizí malé lékárny. A právě se otevírá šance pro další nadějné novináře a novinářky – odstartovaly totiž přihlášky do 9. ročníku kurzu.
Jak je možné, že je tu takový monopol? Ukázalo se, že právně se jedná o tři různé subjekty, tedy tři různé firmy. Pro antimonopolní úřad tak papírově není třeba nic řešit,“ říká studentka Simona Stejskalová z vítězného týmu Veritas, který pod vedením slovenské novinářky Xénie Makarové zkoumal, co stojí za „pádem“ malých lékáren u nás – český tým složený ze studentek Univerzity Palackého v Olomouci zmapoval rostoucí vliv skupiny Penta na farmaceutický a nemocniční trh, především skrze síť lékáren Dr. Max.
Přijít s podobně velkým odhalením budou moci studenti i letos. Právě v úterý 15. dubna, se otevírají přihlášky do dalšího ročníku programu Achillova Data. „Díky Achillovkám jsme si osvojili základní nástroj – vyhledávat v otevřených zdrojích a pracovat s volně dostupnými daty tak, aby to pro nás bylo co nejpřínosnější,“ komentuje 4měsíční „detektivní práci“ na kauze účastnice kurzu. Možnost přihlásit se do devátého ročníku Achillových Dat budou mít zájemci až do konce září.
Letošní odhalení? Ruská propaganda i konec Kasáren Karlín Kromě vítězného projektu, který se zabýval sítí lékáren, pracovaly letos týmy na odhalení několika dalších kauz a témat včetně politického vlivu pravoslavné církve v Rusku nebo okolnosti konce pražských Kasáren Karlín. V osmém ročníku se navíc poprvé kromě nadějných budoucích novinářů z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska zapojily i týmy z Ukrajiny. Celkem se letos programu Achillova data 2024 zúčastnilo 47 studentů z pěti zemí, a pracovali ve 12 týmech.
Účastníci projektu, který pořádá nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Nadací Zastavme korupciu, Investigativním centrem Jána Kuciaka a za podpory Velvyslanectví USA v České republice, v listopadu absolvovali třídenní intenzivní školení od zkušených investigativních novinářů z Česka i zahraničí. Seznámili se jak s teorií, tak praxí i aktuálními trendy v oblasti investigativní a datové žurnalistiky – od práce s otevřenými zdroji a ověřování faktů, přes základy OSINTu a geolokace, až po umění vést rozhovor a práci s infografikami. Následně se v týmech pustili do práce na reálných investigativních kauzách dle svého výběru pod vedením zkušených odborníků.
Přesně to je čeká i v letošním, devátém ročníku. Mezi lektory úvodního školení se objeví například i Aryn Baker – oceňovaná americká novinářka a zpravodajka časopisu Time pro Afriku. Dříve působila i jako zpravodajka v Pákistánu nebo Afghánistánu.

Fotogalerie

Další novinky