Jak velký vliv mají věci kolem vašeho muže, vyšetřování a politická situace na to, že žijete v cizině?
Náš odchod do ciziny nebyl tehdy pod žádným obchodním ani politickým tlakem. Plánovali jsme postavit v Praze dům, čekali jsme třetí dítě. Já se věnovala České Miss, Zdeněk tu měl velmi nainvestováno a rozvíjel další aktivity. Ale stalo se, byla to náhoda, že jsme se v roce 2009 odstěhovali do Švýcarska.
Začali jsme více řešit vzdělání našich dětí i to, že naše investice nebudou jen v Česku, ale budou mezinárodní. Ve Švýcarsku máme hodně přátel, není daleko od Prahy, a dětem to dá možnosti soukromí i dobrého vzdělání. Všechny další politické tlaky přišly až o dost později, kdy jsme už žili několik let v cizině. Ve Švýcarsku jsme našli domov. Nebylo to tak, že bychom se sbalili a utekli. Rozhodli jsme se dobrovolně.
Přesto trávíte čas i ve Spojených státech a v Jihoafrické republice. Jak to dělíte?
Děti přišly před časem s tím, že by rády využily své americké pasy a že chtějí poznat USA. Tak jsme tam strávili jeden rok, chodily tam do školy. V roce 2012 Zdeněk investoval do vinařství v Jižní Africe. O pár let později jsme zrekonstruovali komplex, který je součástí vinice, a když jsme tam přivezli děti, sdělily nám, že tam našly domov.
Žijeme tam jednoduchý život na farmě, v přírodě, jsou tam zvířata, jiný životní styl. Je to krásná, bohatá země. Našli jsme školu v Kapském Městě, kde budou v létě končit, a pak plánujeme vrátit se do Švýcarska. Tedy my se chceme vrátit do Evropy, děti tam chtějí zůstat, podlehly kouzlu Afriky.
Jak se dá skloubit život na třech kontinentech?
Vzhledem k tomu, že to jsou naše místa, dá se vytvořit systém. Není to nikdy překvapení, že zítra musím tam a tam. Máme tým lidí, který se stará o nemovitosti i o cestování. Ale pak je na mně, abych domyslela, kdo kdy kde musí být, v jakém čase. Na prvním místě je každopádně škola, úlevy děti nemají.
Vždy se o vás říkalo, že jste perfekcionistka, měla jste vlastní kariéru, pracovní náplň. Uspokojuje vás tohle? Rodina, cestování, filantropie?
Musíte vše řídit jako byznys a zároveň s citem. Myslím, že rodina se jako byznys musí domýšlet. V tom dobrém slova smyslu, aby měla organizaci, zabezpečení, definované role a děti pevné zázemí.
Tedy nejen řídit stát jako firmu, ale i rodinu jako firmu?
Řídit stát jako firmu je špatné sdělení od začátku. Byznys člověk dělá proto, aby měl profit. Stát nemá hospodařit primárně s pozitivním výsledkem. Má zabezpečovat služby, obranu, sociální pomoc, udržovat vyrovnaný rozpočet, definovat dlouhodobou vizi, priority a spoustu jiných úkolů.
A co politika?
Ani ta se nedá řídit jako byznys. Udělala jsem nějakou zkušenost v politice jako mluvčí ODS a tohle byl jeden z důvodů, proč jsem v ní dál nechtěla zůstat – jsem spíš řídící typ. Nevadí mi převzít odpovědnost, ale zároveň si to pak chci s vámi opravdu odpracovat. V politice sice máte nějakou politickou odpovědnost, ale ztrácíte kontrolu nad tím, co lidé udělají. Převodní páky jsou úplně jiné.
I premiér a politická strana mají v řízení vlády nesmírně svázané ruce. To všechno je správně, ale člověk se pak musí chovat s obrovským respektem a musí přesvědčovat své partnery s vědomím toho, že jsou věci, které ani premiér, ani ministr, ani prezident nemohou garantovat.
Musí se k tomu přistoupit s citem, aby nezneužívali pocitu, že mohou vše. Oni mohou hodně věcí, ale zároveň k tomu potřebují podporu ostatních. Když si zvyknou, že budou rozhodovat a podle nich se budou chovat ostatní, začíná to narážet na základní ústavní práva všech ostatních poslanců, senátorů, členů politických stran i obyčejných lidí.
Jsou ty nárazy dnes větší, než byly dřív?
Potýkala jsem se s tím, když jsem pracovala pro ODS v době Václava Klause. Říkalo se, že je to strana jednoho muže, ale on byl demokrat proti tomu, co vidím v některých politických stranách dnes. Ústavu a zvyklosti respektoval, i když byl prezidentem. Ač se mu mohlo něco nelíbit, byl například v konfliktu s Ústavním soudem, nelíbilo se mu, co dělala ČNB, nesouhlasil se zřízením krajů, byl kritický k Evropské unii, ale když to prošlo sněmovnou, respektoval to.
Dnes se dostáváme do situace, kdy někteří představitelé opravdu tlačí až na hranu či za ni a neumožňují ostatním lidem či opozici, aby mohli adekvátně reagovat. Ze společnosti se stává nesmyslné bitevní pole, které ale nikomu neprospívá.
To ale není jen v Česku, ne?
Ano, podívejte se, s jak agresivní rétorikou nastoupil Donald Trump v USA, jak se tam odvíjí společenská debata. Nebo co se odehrálo v Británii ohledně brexitu. Nastupuje doba, kdy lidé chtějí silné vůdce a myslí si – oni to za nás vyřeší. Že čím jsou silnější, agresivnějším a působí větším alfa dojmem, že to půjde samo. Ale to je omyl. Ti nejschopnější nemuseli být hluční, mohli dodržovat zákony a uměli naslouchat i své konkurenci.
Proč to tak je? Leností, zjednodušením si svého světa bez nutnosti mít vlastní odpovědnost?
Obávám se že ano. Svět jde v cyklech a po období nástupu velké svobody, liberální demokracie a prosperity se společnost najednou vylekala, zda jdeme správným směrem. Logicky to s sebou nese rizika. Ale někteří si je odmítají připustit nebo je řešit nechtějí a raději se vracejí k jistotám, třeba i k nesvobodě.