Manžel to nevěděl
Od podzimu budete studovat magisterské studium psychologie na The Wright Institute v kalifornském Berkeley. Předpokládám, že jste asi služeb studijních konzultantů nevyužila…
Ale ano, využila. Vzhledem k tomu, že jsem studovala na FAMU v letech 1992 až 1997, netušila jsem, jak moc jsou mé tehdejší výsledky validní pro současnou přihlášku. Ukázalo se, že to není tak špatné. A pomoc jsem využila i při formální kontrole vyplněné přihlášky, prostě proto, abych něco neopomenula.
Už víte, kdy vám začíná semestr?
Vím, začínáme 5. září. Takže teď se zabývám tím, jak se včas i s rodinou přestěhovat a spoustou dalších praktických okolností.
Jak dlouho to už řešíte?
Celý ten proces začal už před dvěma lety. Tehdy mě přijali a nastoupit jsem mohla už loni, nicméně jsem požádala o roční odklad.
Z jakého důvodu?
Nejstarší dcera letos končila střední školu, ovšem na východním pobřeží USA. V letošním školním roce tak procházela p řijímacím procesem na univerzity a nevěděli jsme, kde nakonec skončí. Takže jsem si řekla, že to je pro mě priorita: až bude postaráno o děti, budu řešit svůj nástup do školy.
Dcera nakonec bude také studovat ve stejném místě?
Ovšem na jiné škole, University of California, Berkeley. To byla také její podmínka, u mladého člověka zcela pochopitelná: mami, já s tebou určitě nechci být na stejné škole.
Takhle budete spíš takové studijní sousedky.
Tak by se to dalo také nazvat. Když jsme řešili její studium, nenapadlo mě, jak náročné bude také zařídit střední školy pro tři mladší sourozence. Nejen je najít a vybrat, ale projít i všemi formálními náležitostmi.
Které to jsou?
Například skutečnost, že do školy musejí na pohovory nejen děti, ale i rodiče. U nás je to navíc komplikované tím, jak jsou děti od malička mezinárodní a prošly Českou republikou, Švýcarskem, Jižní Afrikou a Spojenými státy. Takže už jen dát dohromady všechna jejich očkování, dokumenty a podobně je docela solidní operace.
V našem věku, který je docela podobný, už začíná studovat jen málokdo. Co vás přimělo k podání přihlášky?
Položila jsem si otázku, co mě v životě zajímá a čemu bych se chtěla věnovat. Byznys už to asi nebude, charitativních aktivit máme opravdu hodně, dokonce na několika kontinentech a práce pro ně mě opravdu baví. Nicméně pokud se chci i sama ještě někam posunout, je v padesáti asi nejvyšší čas. Psychologie mě vždy zajímala a v budoucnu bych v ní mohla spojit odborné vzdělání i s vlastními životními zkušenostmi. No a je tam i prvek osobní údržby, pořád pravidelně cvičím, ale řekla jsem si, že by bylo dobré cvičit i mozek.
A na to se univerzitní studium zdá jako dobrý prostředek…
Bude to cvičení velmi pravidelné, protože budu chodit na standardní denní prezenční studium.
Takže každý den do školy s baťůžkem?
Dokonce i přes léto, protože bych měla absolvovat tříleté magisterské studium ve zkráceném období dvou let.
Co tomu říkaly děti a manžel, že si zase navlečete triko a džíny a vyrazíte mezi studenty?
Děti byly nadšené, že budeme chodit ráno spolu do školy. A manžel byl trochu překvapený, když se dozvěděl, že jsem se úspěšně přihlásila na školu.
Vy jste mu to neřekla dopředu?
Nechtěla jsem kolem toho dělat haló, když jsem vůbec nevěděla, zda to může vyjít. Takže byl samozřejmě trochu překvapený. A já jsem mu vděčná, že to přijal, protože pro něj to vlastně také znamená určité omezení.
Popište mi, jak vypadalo přijímací řízení.
V rámci přihlášky jsou hodně důležitá doporučení a esej, kterou spolu s přihláškou odevzdáváte. Roli hrají také výsledky předchozího studia, kde se ukázalo, že moje dávná maturita a známky z FAMU mohou i s odstupem slušně bodovat. A zřejmě je zaujal i můj příběh. Také se na školách teď hodně uvažuje o diverzitě. Takže mít tam více než padesátiletou paní z bývalého východního bloku by mělo být rozhodně plus… Byla jsem ráda, že tam byl také hodinový osobní přijímací pohovor, to pro mě bylo, myslím, plus.
Nejsme jako Amerika
Denní prezenční studium ovšem znamená, že budete muset některé dosavadní aktivity trochu upozadit.
Na škole je daný určitý maximální počet hodin, které smíte zameškat. Ten nemohu překročit. Od Prahy to také bude devítihodinový časový posun. Takže jsem už kolegy tady v Česku upozorňovala, že na některé věci asi nebudu moci reagovat tak svižně, jak jsme byli společně zvyklí. Přesto si chci i v rámci těch omezení udržet silný kontakt s našimi filantropickými aktivitami.
Těch je celkem dost, tak si je pojďme trochu projít. Máte hned dvě vzdělávací aktivity v oblasti žurnalistiky, v létě to bývá Journey: Journalism Bootcamp, přes zimu pak program Achillova data. Proč podporujete právě studenty žurnalistiky?
Už když jsme začínali spolupracovat s Václavem Pechou, který je dnes ředitelem Bakala Foundation, uvažoval o tom, že bychom mohli podporovat investigativní a nezávislou žurnalistiku. Hraje důležitou roli ve fungování demokratické společnosti. A jak ji rozvíjet lépe, než hned u studentů žurnalistiky? Zaměření na studenty nebo mladé absolventy škol nám připadá logické. Proto máme třeba i program Kaplicky Internship zaměřený na čerstvé absolventy architektury.
Nesouvisí vaše podpora studentů žurnalistiky i s tím, že je váš manžel vlastníkem vydavatelství Economia, do kterého spadají například Hospodářské noviny, Respekt či Aktuálně.cz?
Obchodní či vydavatelské zájmy v tom nehrají roli. Když jsme činnost nadace plánovali, patřil už sice mému muži Respekt, ale ještě ne Economia. Navíc si myslím, že jsme za ty roky ukázali, že jsou námi vlastněná média skutečně nezávislá a osoba vlastníka se na jejich obsahu neodráží.
Já si ovšem v této souvislosti vzpomínám na deset let starý výrok vašeho muže v tom smyslu, že by vlastně bylo v pořádku, kdyby noviny zastávaly různé názory různých majitelů, protože by se tak přirozeně rozvíjela názorová pluralita.
Řekla bych, že to myslel jinak. Praxe podle mě ukázala, že ani Respekt, ani později jakýkoli titul ve vydavatelství Economia neodrážel jeho názory. Podle mě to byla z jeho strany spíše analogie s americkým mediálním trhem, kde jsou pozice jednotlivých titulů i jejich vlastníků mnohem více politicky vyprofilované.
Evropské i české prostředí je v tomto směru ovšem jiné než to americké.
To bezpochyby a mnohokrát se to ukázalo. Vzpomínám si dobře na úvahy v ODS těsně po roce 2000, že by bylo dobré vydávat bulvární noviny se širokým zásahem, které by ovšem zastávaly politické postoje blízké ODS. Skončilo to fiaskem.
Ano, ten deník se jmenoval Super a vycházel zhruba rok.
Byl to důkaz, že nelze úspěšně kombinovat žánry, které spolu nesouvisí, a že čeští čtenáři o politicky vyprofilovaný bulvár nestáli.