A vaše studium? Vím, že jdete studovat psychologii. Zajímá mě něco o tom. Kam jdete studovat psychologii?
Jdu studovat na The Wright Institute v Berkeley. Je to tříleté magisterské studium, které se věnuje rodinné terapii a psychologii. Těším se moc a současně jsem na to hodně zvědavá. Rozhodla jsem se pro to, když jsem tak nějak začala přemýšlet, co bych ještě v životě chtěla. Před dvěma lety jsem oslavila padesátiny, tak na mě dopadla nějaká taková přehodnocovací myšlenka. Byznys už jsem dělala, filantropie je rozjetá, děti už mám téměř odrostlé, i když ta práce samozřejmě nikdy nekončí. Přemýšlela jsem, čím naplním zbytek svého života. Říkala, jsem si, sami podporujeme studenty na zahraničních univerzitách, tak proč také studium ve Spojených státech nevyzkoušet.
A ten obor?
Psychologie je mi pravděpodobně nejbližší. Také je to něco jiného, než kdybych šla studovat medicínu, to je dlouhé a náročné studium, to už by můj mozek asi nezvládnul. Toto si myslím, že bych snad zvládnout mohla. A je to obor, který používám každý den. V komunikaci, v každodenním styku s veřejností, s lidmi, s dětmi, se studenty, při pohovorech, v byznyse při jednáních, kdysi i v politice. Podvědomě ji využívám celoživotně, takže si k tomu jenom získám odborné znalosti a terminologii. Jestli se naučím něco nového? Doufám. Ale zároveň se budu na základě zkušeností doučovat teorii. Někdo se naučí prvně teorii, a pak to jde uplatňovat do praxe. U mě to předpokládám bude v téměř 52 letech kombinace obojího.
Zájem je u vás primárně seberozvojový, akademický, anebo si myslíte, že to opravdu můžete profesně využít?
Já bych chtěla, ale vedeme spolu tento rozhovor příliš brzy. Po dokončení studia a odpracování určeného počtu hodin mohu požádat o licenci, abych mohla pracovat minimálně v Kalifornii a možná to můžu rozšířit na Spojené státy. Ještě jsem si nezjišťovala, jestli mi mé vzdělání umožní působit jako terapeut po celém světě, ale předpokládám, že ano. Mám takový svůj vnitřní plán. Díky tomu, že investujeme hodně do filantropie, vím, že zrovna Kalifornie má velký problém s mentálním zdravím. Lidé se tam potýkají s problémy kvůli zdravotnímu systému, který v Americe příliš nefunguje. Je opravdu omezený a není k němu rovný přístup pro všechny, naopak, lidé, kteří to potřebují, tak zůstávají mimo tento systém. Toto třeba trápí Kalifornii a San Francisco, žije tam mnoho lidí bez domova a důvod u většiny z nich je to, že trpí psychickými poruchami. Říkala jsem si, že bychom třeba mohli otevřít kliniku a působit tam. Znám tam již více lidí, kteří také studují psychologii a chtěli by ji dělat. Už dneska se mi také hlásí lidé, že by chtěli ke mně chodit na terapii, tak jim říkám, aby chvíli počkali. Dokážu si tedy představit, že bych působila i jako praktik. Myslím, že jsem poznala spoustu lidí, kteří jsou pod obrovským tlakem odpovědnosti, ať už v politice, nebo v byznyse. Já v sobě spojuji zkušenost ze všech těchto oblastí a třeba i s problémy vysoce postavených manažerů bych uměla pomoci.
Tématem našeho magazínu je smysl a poslání. Říkala jste, že pro vás ta padesátka byla přelomová, což je asi v životě normální, je to nějaká chvíle, kdy člověk bilancuje, přehodnocuje, rozmýšlí nové plány. Přemýšlela jste i o tom, co je vaše poslání, dívala jste se i takto na svůj život?
Ano. Pořád si říkám, že se jednou moje zkušenosti zúročí. Podpora studentů, děti, cestování, politika, byznys, komunikace, společnost, média, teď ta psychologie. Přemýšlím nad tím, že by byla škoda, aby se nezúročily i mé řídící a organizační dovednosti, a toho asi nedosáhnu tím, že budu okopávat zahrádku. Takže bych měla najít nějakou pozici, kterou ještě nemám přesně dopracovanou nebo jsem zatím nepřišla na to, v čem specificky by se moje zkušenosti dali zúročit, aby to dávalo smysl. Toto je takový mezikrok, že se budu cítit ještě více potřebná nebo pomáhající. Ale já o sobě vím, že můj dar nebo talent je osobním postoji, veřejném působení, styku s lidmi, s veřejností, formování nějakých názorů, podpora podobných programů, přednášky, terapie. Je to něco, co musí být spojené s tím, že mi vydrží mozek a budu moci mluvit a budu se stýkat s lidmi. Tam já vidím svoji hodnotu nebo zúročení.
Že byste začala více odpočívat, to neplánujete?
Neplánuji, že bych přestala pracovat. Neuvažuji o tom, že nebudu dělat nic, protože tak ani nejsem přirozeně nastavená. Chtěla bych být aktivní do poslední chvíle, třeba začnu psát, nevím. Teď naštěstí mám čas a mohu se soustředit hlavně na studium. Naučím se něco nového, otvírá mi to další pole působnosti. Také ještě nemusím nikam spěchat - nejmladší dceři je devět let, tak to mám ještě dalších minimálně osm let, než půjde sama na studia nebo než opustí domov. Příštích pět až deset let tedy program mám, a co bude za deset let, nevím. Třeba tady už nebudu, ale předpokládám, že ano, protože my ženy se údajně dožíváme průměrně vyššího věku, dokonce přes 80 let. To znamená, že když jsem doteď pracovala 30 let, ještě jeden stejně dlouhý úsek mám před sebou. Tak to se toho dá stihnout ještě hodně.
Kdybyste se na to podívala obecně, co si představujete pod tím slovem poslání? Je to výraz vlastní osobnosti ven, výraz zkušeností?
Řekla bych, že poslání každého člověka je dáno tím, co může. Tobě bylo dáno, tak to můžeš předat dál jiným. To jsem měla v sobě už jako holčička. Chtěla jsem vždycky někde pomáhat, do něčeho se zapojit. Vyrůstala jsem v křesťanské rodině, takže to pro mě od malička znamenalo službu bližnímu. Ta odpovědnost, že když ti bylo dáno, tak je to proto, abys s tím mohla něco vytvořit. Nikoli pro sebe, ale pro své okolí a pro společnost. Vím, že to zní nadneseně, ale tak to cítím. Proto říkám, že neslibuji, že vymyslím něco vědeckého, asi nic zásadního neobjevím, ale zase mohu lidem pomoci v jejich osobní rovině nebo v nějakém rozvoji.
Říkáte, že jste vyrůstala v křesťanské rodině. Je pro vás víra nějakým způsobem důležitá, nebo je to určitý nezpochybnitelný základ, který někde tam je, ale aktivně se v této oblasti neprojevujete?
Základ tam je a já ho už neumím oddělit, protože jsem v tom opravdu vyrůstala od narození. Nemám moment, kdy bych řekla, teď jsem začala věřit a teď už nevěřím. Ale podle mě to byl dobrý základ, ačkoli nejsem v církvi nijak aktivní. Podle mě, bez ohledu na to, kdo jsme a odkud pocházíme, každý z nás něčemu věří. Já to beru jako osobní otázku a nehodnotím ostatní lidi, někdo řekne „já věřím sám v sebe“, někdo řekne „věřím v Ježíše Krista“, někdo řekne „věřím v něco nebo ve vyšší moc“, někdo věří v přírodu, a já se k těmto otázkám ani nevyjadřuji, protože každý z nás vlastně něčemu věří. Každý z nás je věřící.
Zeptala bych se trochu prakticky. Jak to tedy teď máte? Žijete v USA, jezdíte do Česka, ale jezdíte ještě i do Švýcarska, do Afriky. A jak si dělíte rok?
Respektujeme školní rok dětí. Přizpůsobujeme to, a pokud cestujeme sami s mužem, vždy je tu někdo, kdo se o děti nějakou dobu postará. U nás je to kombinace, že buď cestujeme celá rodina, nebo cestujeme jenom s manželem, někdy cestuje jenom manžel a někdy cestuji jenom já. Nám se to tak dobře překrývá. Teď nás čekají dva nebo téměř tři měsíce prázdnin, tak ty budou určitě naplněné cestováním.
Hlavní domov budou tedy teď USA a Kalifornie. Třeba v aktivní politice svoje poslání nevidíte? Že byste si za čtyři roky řekla, že budete kandidovat sama, například na českou prezidentku?
V horizontu pěti až deseti let určitě ne. Alespoň tady to máme zjednodušené. Co mě napadne, až se mi bude blížit šedesátka, to nemůžu nic vyloučit. Ale zase na druhé straně možná do té doby už budu mít myšlenky někde jinde a bude to všechno jinak. Teď to není nic, nad čím bych uvažovala do takové míry, že bych řekla, připravuji si kampaň na prezidenta.
Myslím si, že moje náplň a dnešní pozice mi nedává možná tolik vlivu a moci, ale zase mám více možností na více kontinentech ve více věcech, a také svobodu, kterou by člověk, pokud by vstoupil do české politiky, hodně omezil a svoje působení velmi zúžil. Není to něco, co bych opravdu upřímně aktivně zvažovala. Občas to v mém okolí probleskne, ale to se mi stává nejen v Česku, ale i v zahraničí. Ono se o tom jednoduše mluví, ale hůře dělá. Že jsem takový politolog amatér, to je sice pěkné, ale jestli bych byla úspěšný politik praktik, už si tak jistá nejsem.
Každopádně politika je ve vašem zájmu...
Ovlivňuje mě. Zajímá mě government, správa státu, fungování demokratických institucí, věnuji se tomu dlouhodobě. Pro mě to je něco přirozeného, i díky mojí pracovní zkušenosti s Václavem Klausem a s ODS. Moje první setkání s Václavem Havlem se datuje do roku 1991 nebo 1992. To byla jeho první návštěva na východním Slovensku. Já jsem v té době spolupracovala s Federálním shromážděním a dělala jsem z toho shromáždění zápis. Bylo mi 20 let a vedle mě tam seděl Václav Havel, Michael Žantovský, Karel Schwarzenberg a řešil se osud východního Slovenska, malá privatizace, už byla na stole romská otázka. V té době jsem politikou žila. Sice jsem 17. listopadu nestála na Národní třídě, protože jsem tehdy studovala Vysokou školu zemědělskou v Brně, takže jsme začali až v neděli a v pondělí, ale už 20. listopadu byla velká stávka na náměstí Svobody, kde byla nachystaná vodní děla. Rodiče mi říkali, jestli jsem si jistá, že tam opravdu všichni jdeme, a já říkám: „My nemáme jinou možnost!“