K vašim aktivitám patří i podpora role žen ve společnosti. Co si pod tím můžeme představit?
Život mě opakovaně postavil do role, kdy jsem měla možnost mluvit k veřejnosti, a já si uvědomila, že mohu něco ovlivnit. Potkala jsem mnoho zajímavých žen a získala řadu cenných zkušeností v mnoha různých oblastech – v byznysu, v modelingu, jako ředitelka soutěže krásy, v politice, v médiích, aktuálně pak ve filantropii. K tomu je nutné připočíst, že v osobním životě jsem také maminka čtyř dětí a samozřejmě manželka. Zároveň mám zkušenosti a srovnání s životem v různých zemích v zahraničí.
Nejen ze své pozice patronky ankety Hospodářských novin Top ženy Česka se proto snažím pomáhat ženám, ale nejen jim, aby pochopily, že naše role by měly být vyvážené, partnerské a oceněné. Mít odvahu o nedořešených otázkách ve společnosti mluvit a ukazovat pozitivní příklady, že to lze, považuji za svůj životní cíl a náplň. Jsem pevně přesvědčená, a dokazuje to i řada statistik, že společnosti a země, které mají silné zastoupení žen ve vedení, vykazují lepší výsledky, a to nejen ekonomické. Příklady oceněných dam v naší anketě dokazují, že ženy jsou po právu spojovány s empatií, schopností spolupráce a uměním spojovat. Nejsem jistě sama, kdo potřebu toho všeho v poslední době cítí doslova na každém kroku. S nadsázkou říkám, že „budoucnost je rodu ženského“.
Sama působíte i ve správní radě Knihovny Václava Havla - čeho konkrétně se vaše práce týká?
Rozvoj demokratické společnosti je vedle podpory vzdělávání jedním z hlavních témat naší rodinné filantropie. Proto s mým mužem Zdeňkem podporujeme Knihovnu Václava Havla od jejího založení. Díky Knihovně se daří šířit odkaz nejen Václava Havla, našeho přítele, ale i celé generace jeho spolupracovníků, kteří se zasloužili o vznik novodobé demokracie.
Svobodu a demokracii rozhodně neberu jako samozřejmost, je potřeba o ně neustále pečovat. Ne každý to dnes tak chápe. Proto usilujeme o to, aby odkaz Václava Havla zůstal živý a mladá generace měla možnost se seznámit s jeho pohledem na demokratické hodnoty a moderní dějiny. A to například prostřednictvím jeho Knihovny, která je dnes živým centrem pořádajícím mnoho akcí napříč generacemi, a to v České republice i v zahraničí. Má role je podporovatel, sponzor, někdy poradce a někdy i trochu komunikátor, člen správní rady. Je to role, ke které přistupuji s respektem, pokorou a vděčností.
Asi bychom mohli jmenovat i Nadaci Fredericka W. de Klerka v Jihoafrické republice nebo Aspen Institute Central Europe. Čím se tyto projekty zabývají?
Celý život se vážně zajímám o politiku, o společnost a o fungování světa. Ráda pomáhám hledat cesty, jak udržet demokracii a svobodu, zvyšovat vzdělání a pomáhat efektivnímu fungování státu. S tím je spojena i snaha vzdělávat a podporovat mladé lídry. To vše se protíná s aktivitami Aspen Institute Central Europe. Podpora Aspenu je pro nás ale spojená i s obhajobou hodnot západní civilizace a důrazem na euroatlantické vazby v oblasti hospodářské spolupráce a bezpečnostní podpory. Po mnoha letech kritizování si význam této vazby nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině mnoho lidí znovu uvědomilo.
Do Jihoafrické republiky se už léta pravidelně vracíme – našli jsme tam přátele a příležitost zapojit se do tamního života. Vidím tam mnoho paralel. I bývalá Jižní Afrika si před třiceti lety prošla revolucí a musela nově nastavovat demokratické principy. Díky Nelsonu Mandelovi a jeho lidem, ale i díky bývalému prezidentu de Klerkovi ušla dlouhou a úspěšnou cestu. Ukázala světu, že lze vybudovat demokratickou, prosperující, sjednocenou zemi, a jejich moderní ústava, přijatá v roce 1996, může být vzorem mnoha dalším státům.
My jsme si byli s panem prezidentem de Klerkem blízcí v životních hodnotách a postojích. Proto se stejným nasazením jako v případě Knihovny Václava Havla podporujeme aktivity jeho nadace, která usiluje o rozvoj demokracie v JAR, o podporu a propagaci jihoafrické ústavy. Nadace prosazuje jednotu v rozmanitosti, podporuje charitativní organizace, které se starají o postižené a znevýhodněné děti, a šíří informace o odkazu prezidentství de Klerka a Nelsona Mandely. Je třeba zamezit návratu rasismu, totality, nacionalismu a populismu nejen v dnešní Jihoafrické republice, ale i ve světě. Naše úsilí nekončí...
Už pomalu začínám rozumět, proč chodíte na golf sama, meditovat a najdete si na něj jen dvě hodiny času. Kde ho ale na všechno dokážete najít?
Když se chce, všechno nakonec jde. Mám podporu nejen ve svém muži, ale i dětech. Z řad našich dětí rostou také golfisté a nadšeně se přidávají. Starší syn už mi dává rady a rychle spěje k single handicapu.
A sílu, co vám ji nejvíce dodává?
Přátelé, rodina, příroda, hudba, literatura, sport. Víra v dobro, v lidskou moudrost. Víra v to, že naše existence a vše okolo nás nakonec dávají smysl. My jsme toho jen malou součástí. A že je prokazatelně lepší se snažit být dobrým než jen sloužit zlu nebo vlastnímu prospěchu.
Prozradíte nám nejbližší plány do budoucna?
Přijali mě na magisterské studium na The Wright Institute v Berkeley v Kalifornii. Budu studentkou psychologie.
Co je vaším životním snem?
Dožít život naplno s rodinou, přáteli a smysluplnou prací.