Insights

Bakala Foundation podepsala memorandum s Univerzitou Karlovou v oblasti nostrifikací

10. září 2024
Univerzita Karlova podepsala memoranda o spolupráci s nadacemi The Bakala Foundation a The Kellner Family Foundation. Obsahem dohod je dlouhodobější spolupráce v oblasti uznávání zahraničního vzdělávání, tzv. nostrifikací. Spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a nadacemi The Bakala Foundation a The Kellner Family Foundation usnadní českým studentům jejich další vzdělávání a úspěšné uplatnění na trhu práce.
Máme upřímnou radost, že můžeme být u tak zásadního momentu a přispět svými letitými zkušenosti se zahraničním studiem ke zjednodušení nostrifikačního procesu. Talentovaní studenti, kteří se odhodlají k náročnému zahraničnímu studiu, na sebe berou nemalé povinnosti a závazky. Je naším posláním podpořit je v jejich profesním snu financemi či poradenstvím pro ně i jejich rodiny a motivovat je k návratu domů mimo jiné tím, že jim cestu zpět usnadníme. Akademický svět má před sebou v tomto směru ještě mnoho práce. Těší nás, že jsme se do ní pustili s tak zkušenými partnery jako jsou Univerzita Karlova a The Kellner Family Foundation. Věříme také, že podepsání memoranda pomůže otevřít debatu, kterou si téma nostrifikací ve společnosti zaslouží,“ uvedla Michaela Bakala, předsedkyně správní rady nadace Bakala Foundation.
Univerzita Karlova se v případě studentů sponzorovaných oběma nadacemi zavázala zpracovat jejich žádosti o uznání zahraničního vysokoškolského diplomu (tzv. nostrifikace) ve zkrácené lhůtě. Jedná se o proces uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání (nebo jeho části) jako rovnocenného se vzděláním získaným v České republice. V České republice rozhodují o nostrifikaci podle § 89 a 90 zákona o vysokých školách zásadně veřejné vysoké školy, které uskutečňují obsahově obdobný studijní program.
Jakákoli investice do vzdělání mladé generace České republiky je investicí do vytváření lepší budoucnosti naší společnosti. Pokládám za přínosné umožnit mladým lidem, jež díky oběma nadacím získali studijní zkušenost v zahraničí, aby zúročili jejich vzdělání po návratu zpět do České republiky. Otevírání nových obzorů a sdílení poznatků na mezinárodní úrovni pomáhá posouvat hranice poznání a podporuje tím i rozvoj celé společnosti. Považuji za důležité, že Univerzita Karlova může pomoci úspěšným studentům a studentkám s uznáním jejich zahraničního vzdělání a podpořit je tak v pokračování jejich kariéry na domácí půdě,“ uvedla při této příležitosti rektorka UK prof. Milena Králíčková.
Memorandum o spolupráci mezi UK a oběma nadacemi si zároveň klade za cíl přispět k rozšiřování znalostí a zkušeností mladých vědců napříč vědními obory a zpřístupnit možnosti akademické spolupráce se zahraničními institucemi.
Podporu vzdělávání nadaných českých studentů na elitních zahraničních univerzitách vnímáme jako příležitost posunout naši zemi v daném oboru na světovou úroveň. Chceme proto, aby se stipendisté po ukončení studia vraceli zpět do České republiky a přinášeli sem to, co se ve světě naučili. Věřím, že spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a rodinnými nadacemi, které se podpoře studentů dlouhodobě věnují, významně zjednoduší proces uznávání zahraničního vzdělávání, tzv. nostrifikace, a usnadní návrat mladých talentů zpět do České republiky,“ řekla Renáta Kellnerová, zakladatelka Nadace The Kellner Family Foundation.

Další novinky