Scholarship

12 talentů opět vyjede z ČR za nejlepším vzděláním do zahraničí

13. června 2024
Nadace Bakala Foundation letos už po patnácté udělovala zahraniční stipendia v rámci programu Scholarship. Ze 165 uchazečů o podporu vybrala 24 studentů a studentek, kteří dostali šanci prezentovat své studijní ambice u osobních pohovorů. Odborná porota rozhodla o úspěchu 12 z nich. Noví stipendisté vyrazí začátkem akademického roku na špičkové univerzity v Oxfordu, Cambridge, švýcarském Curychu nebo na newyorskou Columbia University.
V tříkolovém systému výběru prokazovali uchazeči a uchazečky o stipendium především svou motivaci ke studiu a dokládali kromě akademických výsledků i potřebu finanční podpory. „Zakládáme si na detailním posouzení každého jednoho uchazeče – transparentnost a férovost je pro nás zásadní měřítko, i když to často znamená obrovské množství mravenčí práce. Chceme si být jisti, že stipendiem podpoříme ty nejvhodnější kandidáty,“ popisuje ředitel nadace Václav Pecha.
V odborné porotě – mimo předsedkyně správní rady nadace Bakala Foundation Michaely Bakala – již několik let zasedají například molekulární biolog Lukáš Čermák, AI expert Michal Pěchouček, astrofyzik David Heyrovský nebo socioložka a profesorka z pražské New York University Vanda Thorne. Právě osobní pohovory studentů s porotou jsou vrcholem výběrového procesu, který se odehrál v pražském sídle nadace v úterý a ve středu 11. a 12. června. Dva náročné dny pak korunoval slavnostní večer v zahradách Hartigovského paláce, kde se připíjelo na jubilejní 15. ročník programu Scholarship.

„Po 15 letech s radostí sledujeme, jak se naši stipendisté vrací zpět do ČR a tady obsazují důležité pozice ve veřejné správě, neziskovém sektoru, soudnictví nebo akademické sféře,“ líčí s hrdostí Michaela Bakala.

Zdaleka největší zájem mezi letošními úspěšnými uchazeči o stipendium byl o britské univerzity. Sedm studentů a studentek se chystá na prestižní univerzity v Oxfordu a Cambridge nebo na University College London a Imperial College London. Další tři podpoření odjedou do Švýcarska, jeden do Nizozemska a další se rozhodl pro ambiciózní společný magisterský obor pařížské univerzity Science Po a newyorské Columbia University. Obory, kterým vybraní stipendisté zasvětí svou kariéru, čítají informatiku, biomedicínu, biologii, fyziku, ale i vzdělávání nebo barokní hudbu.
Stipendisti se vrhají do politiky i na české univerzity
Program Scholarship za dobu své existence podpořil stipendiem už více než 200 studentů a studentek, kteří odjeli studovat na 61 prestižních světových univerzit v 11 zemích světa. Více než polovina dostudovaných stipendistů, kteří prošli programem Scholarship, je už zpět doma. „Díky načerpanému vzdělání, zkušenostem a čerstvé energii, které ve svých profesích uplatňují, reálně přispívají k tomu, že se česká společnost posouvá a mění k lepšímu,“ doplňuje manažerka programu Jana Wittbergerová.
Přirozeným cílem, k němuž míří kariéra mnoha stipendistů po dokončení studií v zahraničí, je veřejná správa. Na Úřadě vlády působí coby analytik Jonáš Nepožitek, absolvent King's College v Londýně, nebo Blanka Šoulavá, která po studiu veřejné politiky na Harvardu, zakotvila tamtéž coby předsedkyně Výboru pro Česko v digitální Evropě.
Reformě tuzemského vzdělávání zasvětil svou kariéru bývalý stipendista Jan Vácha, který díky nadaci vystudoval Institute of Education při University College London. „Zajímá mě, jak zařídit, že si děti budou nosit ze školy více radosti, znalostí a dovedností,“ líčí Vácha. O systémové změny ve školství se zasazuje také Kryštof Vosátka, který vystudoval učitelství na University College London, a několik let působil v programu Učitel naživo.
Zdraví – ať už fyzické, nebo duševní – je další důležitou oblastí, kterou obohacují bývalí stipendisté programu Scholarship. Jedním z nejvlivnějších výzkumníků, který se soustavně věnuje reformě péče o duševní zdraví v ČR, je psychiatr Petr Winkler, který absolvoval King's College v Londýně, a posledních několik let stojí v čele Národního ústavu pro duševní zdraví.
Marie Hájek Salomonová, která absolvovala obor neurověd na Nottingham University, zase založila vlivný a záslužný projekt Nevypusť duši. Jeho dlouhodobým cílem je zvýšit informovanost o psychickém zdraví a duševních chorobách, které se současně snaží destigmatizovat.
Nina Formánek Jaganjacová, absolventka prestižní London School of Economics, se aktuálně věnuje osvětě a vzdělávání v oblasti prevence. Je autorkou projektu a knihy #Příběhy o rakovině – praktického průvodce pro všechny, kteří s nemocí, jíž v ČR onemocní každý třetí člověk, přijdou do styku.
Na oxfordské univerzitě vystudovaná právnička Zuzana Vikarská nyní předává nabyté zkušenosti českým studentům na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a současně pracuje jako asistentka ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové. Obdobnou cestu zvolila také úspěšná vědkyně Nicole Štýbnarová, která se díky stipendiu od Bakala Foundation mohla na Oxfordu věnovat právu v kontextu genderu a vedle toho, že se stala vyučující na Leidenské univerzitě v Nizozemsku, stihla připravit doktorský seminář i na mateřské Právnické fakultě UK.

Fotogalerie

Další novinky