Podporujeme

100 let s českým grafickým designem. Bakala Foundation podpořila unikátní projekt Identita

18. října 2024
Letošní říjen se stal neoficiálním měsícem českého grafického designu. Do kin vstoupil film oslavující jedinečnost českého grafického designu. V Museu Kampa o pár dní později proběhla vernisáž výstavy, během které byla pokřtěna monografie grafického designu podrobně mapující jeho více než stoletou historii. To vše pod hlavičkou projektu Identita – příběh českého grafického designu, jehož partnerem je i nadace Bakala Foundation.
Příběh unikátního multimediálního projektu Identita – příběh českého grafického designu se začal psát před 6 lety. „Původně měl vzniknout jen televizní seriál, ale tak velké téma se do sedmi dílů prostě nedalo vměstnat,“ popisuje jeden z iniciátorů projektu a jeho producent Michal Gregorini ze studia Mowshe.
Rozkročení do 4 pilířů mu podle jeho slov nakonec otevřelo dveře k získání potřebné podpory. „Bylo skvělé, že jsem Zdeňka Bakalu, se kterým mě propojil Karel Schwarzenberg, nemusel přesvědčovat o důležitosti grafického designu, protože on to všechno dávno věděl. Díky nadaci Michaely a Zdeňka Bakalových a také podpoře manželů Baudišových se ‚Identitu‘ podařilo rozjet,“ líčí složitý proces, jak rozsáhlý projekt zafinancovat. Bakala Foundation tvůrcům v průběhu tří let poskytla celkem 6 milionů korun.
V lednu a únoru uvedla Česká televize televizní cyklus, který představil grafický designu jako obor, na který jako Češi můžeme být právem hrdí. Připomněl zásadní osobnosti, jež svou tvorbou formovaly veřejný prostor, jako byli Ladislav Sutnar, Karel Teige, Alfons Mucha, Clara Istlerová, Petr Babák nebo Tomáš Brousil, a další. I díky pozitivním ohlasům z široké veřejnosti a odborné komunity je cyklus nyní ke zhlédnutí také na streamovací platformě https://www.stream.cz/identita.
Na podzim 2024 vyšla kolektivní monografie Identita – příběh českého grafického designu autorky a editorky Lindy Kudrnovské. Kniha, jako nejtrvalejší výsledek celého projektu, nabízí mimo jiné rozhovory s osobnostmi současného českého grafického designu a typografie včetně Aleše Najbrta, Zuzany Lednické nebo Zdeňka Zieglera. Aktuálně vzniká i anglickojazyčné vydání knihy.
Křest knihy proběhl během vernisáže stejnojmenné výstavy v Museu Kampa. Od 12. října do 2. února 2025 je zde k vidění několik stovek exponátů od začátku 20. století do současnosti: ikonické plakáty, knihy a časopisy, desítky logotypů, státní symboly, navigační systémy i výjimečné příklady grafického designu z epochy audiovizuálních médií.
Od 10. října současně putuje českými kiny Identita: Film o českém grafickém designu. Dobrodružnou cestou po stopách českého grafického designu provází světoznámý dražitel a český Američan Nicholas Lowry, který ve filmu přilétá z New Yorku do Prahy, aby v roli vášnivého sběratele zmapoval, co formovalo a definuje českou národní identitu. Projekce filmu, určeného především zahraničnímu divákovi, poběží až do prosince ve vybraných kinech ČR.
Více o Identitě najdete na stránkách projektu.

Fotogalerie

Další novinky